Ljeti kada su temperature visoke treba biti jako oprezan da ne dođe do toplinskog udara. To je oblik hipertermije kod kojeg se temperatura tijela drastično povisuje.
To je stanje povišene tjelesne temperature koja nastaje kada prirodni termoregulacijski mehanizmi tijela, zbog pojačane tjelesne aktivnosti i uvjetima visoke temperature i vlage zraka, nisu sposobni osloboditi višak topline van iz tijela.
Najvažniji termoregulacijski mehanizam oslobađanja viška topline jest znojenje.
Riječ je o opasnom stanju iz kojeg se organizam sam ne može izvući.
Potrebno je pravovremeno pružiti pomoć osobi koja se nalazi pod toplinskim udarom. Postoji i toplinska iscrpljenost koja je simptomima slična toplinskom udaru.
Simptomi su sljedeći:
- Mučnina i povraćanje
- Slabost
- Glavobolja
- Povišena tjelesna temperatura
- Grčevi u mišićima
- Ubrzani puls
Kako bismo izbjegli trajno oštećenje organa, kod toplinskog udara trebamo reagirati brzo, znači umesrećenu osobu odmah skloniti u hlad, skinuti odjeću s nje, poleći je na bok, omotati je hladnom i vlažnom plahtom, davati joj po malo tekućinu ako je pri svijesti.
Kako bismo izbjegli toplinske udare ili toplinsku iscrpljenost trebamo obratiti pažnju da pijemo dovoljno tekućine, držimo se hlada ( izbjegavati boravak na suncu između 11 i 16 sati ), umirite se, meditirajte, čitajte, smanjite bilo kakvu veću tjelesnu aktivnost, prilagodite prehranu jedite puno voća i povrća.
Voće s visokim udjelom vode najbolji je lijek protiv vrućine, stoga se mora češće jesti lubenica, dinja, grožđe, breskva.
Voće možete jesti samo ili ga dodati rashlađenom jogurtu. Lubenica je savršena za rashlađivanje i hidraciju jer sadržava 90 % vode, te vitamin A i C.
Izlazak iz rashlađenih prostorija na visoke temperature mora biti postupan,a ne naglo, štitite tijelo od sunca laganom i prozračnom odjećom, šeširom i naočalama.
Pogotovo pazite na malu djecu i na starije osobe ili osobe sa visokim krvnim tlakom.
Autor: Čuvalica.hr uredništvo
Photo:
Nema galerije slika.